Náramek na paměťovém drátu
Paměťový drát se těší obrovské popularitě především mezi začínajícími korálkářkami. Ovšem i jednoduchou technikou se dá vytvořit opravdu luxusní a originální šperk. My si dnes ukážeme, jak lze kombinací “obyčejného” navlékání a jednoduchých technik šití z korálků vytvořit půvabný a nepřehlédnutelný náramek.
Autorkou tohoto návodu je Nela Kábelová. V korálkovém světě patří Nela mezi české top designéry a je také je lektorkou kurzů pro pokročilé korálkářky. Je nám velkou ctí s ní spolupracovat.
Budete potřebovat:
Rokajlové korálky, cca 15 – 25 gramů, dle velikosti náramku
– tyto korálky budeme používat na šité komponenty, dutinky a trubičky
– můžete použít jakoukoliv velikost, kterou máte zrovna po ruce
– pokud jste nikdy dříve z korálků nic nešili, sáhněte po některé ze značek vyhlášených vysokou kvalitou a pravidelností (Matubo, TOHO, Miyuki) ve velikosti 8/0.
Paměťový drát v náramkové velikosti, přibližně 4-8 otoček, dle požadované velikosti náramku.
Doplňkové korálky ke kompletaci – ty použijeme až to budeme všechno hezky navlékat. Tady se už můžete celkem kreativně vyřádit a nachystat si korálky různých velikostí, barev a tvarů – můžete se nechat inspirovat následujícím orientačním seznamem:
- Mačkané a broušené skleněné korálky (ohňovky, kuličky, rondelky …) – průměr cca 4mm (cca 50 – 100 kusů)
- Mačkané a broušené skleněné korálky (ohňovky, kuličky, rondelky …) – průměr cca 6mm (cca 50 – 100 kusů)
- Mačkané a broušené skleněné korálky (ohňovky, kuličky, rondelky, vinutky, keramické korálky …) – průměr cca 8 – 10mm (cca 10 – 20 kusů) (tyto korálky používejte spíše střídmě, aby náramek nebyl příliš těžký a nevytahoval se)
- Zlomky minerálů nebo jiné přírodní materiály (cca 20-50 kusů)
- Drobné rokajlové korálky (ne větší než 11/0) (cca 1 gram)
Jdeme šít:
Nejdříve si ušijeme dutinky. Já obvykle šiju dutinku herringbone stehem, příjemně se šije, rychle přibývá a při správném utažení je správě měkká a ohebná (návod zde: https://www.matubobeads.cz/inspirace/dutinka-sita-herringbone-stehem-70/ v našem případě ale nebudeme dutinku zakončovat, po kroku 28 tedy stačí dutinky zapošít a další kroky můžete bez obav vynechat).
Stejně tak ale můžete použít i jiné typy korálkových dutinek – dobře bude fungovat třeba prostorový pravoúhlý steh, tenčí dutinky šité peyote stehem a nebo dokonce i háčkované dutinky.
Budeme potřebovat 2-4 kusy dutinky o délce cca 5 – 10 centimetrů.
Poté si připravíme korálkové korálky. Klasikou jsou drobné válečky šité peyote stehem (návod zde: http://zrzavakocka.cz/4294/zaciname-s-koralky-zaklady-siteho-sperku/), ale pokud máte svou oblíbenou techniku či postup na vytváření drobných korálkových korálků, neváhejte a pár si jich spíchněte taky 🙂 Já tady mám několik válečků a pár kusů kostiček z 3mm ohňovek, šitých pravoúhlým stehem.
Jdeme navlékat.
Máme všeho dost? Super, jdeme to dát dohromady.
Jak přesně na to?
Na konci drátu pomocí ketlovacích kleští vytvořte očko (drát je tvrdý, půjde to hodně ztuha) a nebo na konec drátu přilepte skleněný mačkaný korálek lepidlem vhodným na bižuterii a nechejte zaschnout (já osobně preferuji očko na drátě, ale varianta s lepeným korálkem může být zajímavou alternativou pro ty, co nemají po ruce potřebné nářadí).
A pak už se můžete pustit do návleku.
Střídejte návleky korálků prokládaných rokajlem s šitými díly. Snažte se kombinovat různé tvary, barvy, velikosti a povrchové úpravy korálků, nebojte se asymetrie ani kontrastních textur (obzvláště kouzelně vypadá kombinace uhlazených šitých dílů a elegantních broušených korálků s organickými tvary přírodních kamenů). Žádná další pravidla zde nejsou – pokud se vám výsledek líbí, děláte to dobře.
Takto navlékejte, dokud vám nedojdou korálky … nebo drát … nebo obojí (i když … korálků vždycky můžete přidat, došít pár dalších šitých komponentů a nebo si ustřihnout další kus drátu na druhý náramek).
Na konci drátu ponechte asi 7mm volných a na tomto konci vytvořte druhé očko, případně přilepte na konec drátu druhý korálek a nechejte zaschnout.
A máme hotovo!